كراتوپلاستي

بازدید: 5421

 

 
 
عملپيوند قرنيه يا كراتوپلاستي چيست ؟ 
 
  • ساختمان و عملكرد قرنيه
  • عمل پيوند قرنيه يا كراتوپلاستي چيست
  • موفقيت عمل پيوند قرنيه به چه عواملي بستگي دارد
  • آيا درمان جايگزيني براي پيوند قرنيه وجوددارد
  • بانك چشم ( بانك قرنيه چيست ؟)
  • تجويز عينك بعد از عمل پيوند

 

 

 

 

 

 ساختمان و عملكرد قرنيه

قرنيه بافت ظريف و شفاف و جزئي از كره چشم است كه نقشي حياتي در عمل بينايي دارد . پرتوهاي موازي نور از اشياي خارجي توسط قرنيه به عدسي چشم و از آنجا به شبكيه و در نهايت مغز منتقل مي شود . قرنيه بواسطه قرارگرفتن در معرض هوا ، نسبت به هر نوع جراحت ، عفونتهاي ويروسي و باكتريايي و قارچي نفوذ پذير و حساس است  كه حاصل تمام اين اختلالات در صورت عدم معالجه مناسب ، نوعي كدورت در قرنيه است كه ماندگار خواهد شد و در صورتيكه كدورت در قرنيه  عميق  باشد،  مانع از رسيدن نور به بافت حساس شبكيه مي شود كه كاهش بينائي نتيجه آن است  .
 

عمل پيوند قرنيه يا كراتوپلاستي چيست ؟

عمل پيوند قرنيه شامل برداشتن قرنيه كدر شده يا ضايعاتديگر قرنيه مثل ورم ، نازك شدن و تخريب و زخم و جايگزيني آن با  يك بافت هم اندازه ، از يك قرنيه سالم ، تازه و شفاف است كه مي توان از چشم يك فرد مرده حداكثر شش ساعت پس از فوت تهيه كرد . قرنيه از كل كره چشم برداشته مي شود و ساير قسمتهاي چشم دست نخورده باقي مي ماند .

قرنيه شش ساعت پس از مرگ انسان  داراي حيات است زيرا تغذيه قرنيه بر عهده جريان خون نيست بلكه توسط مايع زلاليه كه در پشت آن قرارگرفته تغذيه مي شود .بافت قرنيه  بايد تازه باشد و با دقت و كمترين آسيب با ميكروسكوپ جراحي و ابزارهاي ريز ميكروسكوپي به قرنيه فرد دريافت كننده پيوند زده  شود .

 

 

بخيه ها چندماه تا چند سال در چشم باقي مي مانند يعني تا زمانيكه چشم كاملاً بهبود يابد و تا چند ماه پس از عمل از قطره هاي چشمي براي كمك به ترميم چشم استفاده مي شود .نكته قابل توجه اين است كه در كليه كدورت هاي قرنيه پيوند قابل انجام نمي باشد مثلاً در كدورت قرنيه ناشي از تراخم پيشرفته كه خشكي شديد چشم وجود دارد ميزان موفقيت بسيار پايين است يا در كدورت هاي قرنيه كه مربوط به دوران كودكي است و تنبلي چشم نيز همراه با كدورت وجود دارد بهبود بينائي بعد از پيوند زياد نمي باشد ، لذا معمولاً پيوند توصيه نمي شود .
 

موفقيت عمل پيوند قرنيه به چه عواملي بستگي دارد ؟

1-  برداشتن موفقيت آميز بافت پيوندي : كه به تازه بودن كره چشم اهدا كننده وتكنيك جراحي وابسته است .

2-بر گرداندن موفقيت آميز بينايي بيمار : كه بهبرداشتن موفقيت آميز قطعه پيوندي و وضعيت سلامت ساير اجزاي كره چشم وابسته است.

3- عدم دفع پيوند ( واكنشهاي زود هنگام يا تاخيري ) : سه علامت هشداردهنده دفع پيوند عبارتند از :كاهش بينايي ، قرمزي چشم ، درد چشم و حساسيت بيش از حد به نور . اگر هر كدام از اين علائم بيشتر از چند ساعت تداوم يابد بيمار فوراً بايد به چشم پزشك خود مراجعه كند . در صورتيكه با مشاهده اولين علائم رد پيوند درمان مناسبي تجويز شود ، موفقيت درمان زياد خواهد بود . همچنين طي مطالعات جديد با تطبيق گروههاي خوني فرد دهنده و گيرنده پيوند ،

احتمال موفقيت پيوند قرنيه افزايش مي يابد و اگر قرنيه پيوندي ظرف چندين ماه شفافيت خود را حفظ كند و بافت پيوندي توسط قرنيه فرد دريافت كننده پذيرفته شود  پيوند قرنيه موفقيت آميز تلقي مي شود ميزان موفقيت عمل پيوند به طور كلي حدود 85 تا 90 درصد است كه بسته به بيماري زمينه اي نتيجه متفاوت است به طوري كه در برخي از بيماريهاي زمينه اي موفقيت پيوند كمتر از 50 درصد و در برخي از بيماريها مثل قرنيه بالاتر از 95 درصد است .

4- معاينات مكرر و دقيق بعد از پيوند : مراجعات پس از جراحي نزد پزشك براي پيشگيري از عود و برگشت كدورت قرنيه نقش حياتي خواهد داشت . البته واكنش ايمني مي تواند قرنيه را در همان آغاز يا حتي پس از جند سال تحت تاثير قرار دهد كه منجر به دفع پيوند مي شود .
 

آيا درمان جايگزيني براي پيوند قرنيه وجود دارد ؟

PTK(فتوتراپيوتيك كراتكتومي ) يا برداشتن كدورت قرنيه با نور ليزر از جديدترين درمانهاي جايگزين پيوند قرنيه در زخمها و كدورتهاي قرنيه مي باشد .

اين عمل با ليزر وتحت كنترل كامپيوتر صورت مي گيرد و لايه ها ي نازكي از بافت قرنيه بيمار برداشته شده و نامنظمي هاي سطح قرنيه كه ناشي از آثار زخم يا كدورت قرنيه است را از بين مي برد . در اين روش به بافتهاي اطراف حداقل آسيب وضربه وارد مي شود و بافت جديد مي تواند بر روي اين لايه صاف رشد كند و بينايي بيمار به سرعت برگشت مي كند  ،

 

مطالب مهم

اعضاشورای عالی مرکز
اعضای شورای عالی گروه چشم   دکتر مجتبی ابریشمی دکتر مجید ابریشمی دکتر محمدرضا انصاری آستانه دکتر علیرضا اسلامپور دکتر محمد اعتضاد رضوی (... ادامه مطلب...
اعضا شورای پژوهشی
دکتر ناصر شعیبی (فلوشیپ شبکیه، مسول کمیته پژوهشی گروه چشم) دکتر علی اکبر صابر مقدم(فلو شیپ استرابیسم و آکولاپلاستیک، عضو کمیته پژوهشی... ادامه مطلب...
هیات موسس
دکتر علی اکبر صابر مقدم دکتر اکبر درخشان دکتر محمد اعتضاد رضوی دکتر رامین دانشور دکتر علیرضا خویی دکتر محمد تقی شاکری ادامه مطلب...
IMAGE
استراتژيها
    چشم انداز، ماموریت و ارزشها     فرصتها،تهدیدها،قوتها و ضعفها     اهداف مرکز     استراتژیهای مرکز     ادامه مطلب...

اوقات شرعی