آشنايي با لنز تماسي

بازدید: 9971

 

 
 

آشنایی با لنز تماسی

مقدمه

·انواع لنزهای تماسی

·فوائد لنزهای تماسی

·مضرات لنزهای تماسی

·نحوه گذاشتن و برداشتن لنزهای تماسی

·عوارض چشمی لنزهای تماسی

· نحوه مراقبت و نگهداری لنزهای تماسی

مقدمه:

یکی از روشهای اصلاح بینائی استفاده از لنزهای تماسی می باشد. انگیزه اصلی بسیاری از بیماران عدم استفاده از عینک و مسئله زیبائی است.

انواع لنزهای تماسی:

بسته به ساختار لنز، به دو نوع نرم و سخت تقسیم می شود.

لنزهای تماسی نرم شامل: لنزهای طبی، رنگی، طبی رنگی و پانسمانی می باشد.

Üلنزهای طبی: برای افرادی که دچار دوربینی، نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم هستند کاربرد دارد.

Üلنزهای رنگی: صرفا جهت زیبایی به کار می رود.

لنزهای طبی رنگی: برای زیبایی در افرادیکه دچار ضعف بینایی هستند کاربرد دارد.

Üلنزهای پانسمانی: لنزهایی هستند که بر روی قرنیه قرار می گیرند و همچنین به عنوان محافظ قرنیه عمل می کنند برای افرادیست که دچار زخم قرنیه و یا بیماریهای دیگر قرنیه هستند و مانع از سایش پلک روی قرنیه شده و امکان ترمیم ضایعات اپی تلیال قرنیه را فراهم می کند

لنزهای تماسی سخت: کاربرد این نوع لنزها برای افرادی است که دچار آستیگماتیسم بالا و یا قوز قرنیه هستند.

 
نکته قابل توجه در افرادی که از لنزهای تماسی نرم (طبی، رنگی) استفاده می کنند اینست که حداکثر مدت زمان استفاده از لنز در طول روز، 6 ساعت می باشد و همچنین بهداشت و نگهداری لنز باید با دقت کامل انجام شود.

فواید لنزهای تماسی:

*لنزهای تماسی نسبت به عینک دارای میدان دید بیشتری هستند.

*تصویر اجسام با لنزهای تماسی نسبت به عینک طبیعی تر است خصوصا اگر نمره چشم، بیشتر از 8 دیوپتر باشد.

*لنزهای تماسی سخت باعث افزایش دید در بیماران دچار آستیگماتیسم های نامنظم و قوز قرنیه می شود.

مضرات لنزهای تماسی:

*گذاشتن و برداشتن لنزها و قرار دادن آنها در مایعات مخصوص و ضد عفونی کردن آنها ممکن است وقت بیمار را گرفته و برای او ایجاد مزاحمت نماید.

*قیمت لنز نسبت به عینک گرانتر است.

*گذاشتن و برداشتن لنز ممکن است به چشم صدمه بزند

*امکان عفونت در لنزهای طولانی مدت یک حالت عمومی است

*گم کردن لنز نسبت به عینک ساده تر است اما گذاشتن و برداشتن آن مشکلتر می باشد.

*هنگام استفاده از لنز تماسی سخت، گرد و خاک ممکن است وارد زیر لنز شده و باعث خراش قرنیه شود.

چگونگی برداشتن لنزهای نرم یا سخت:

بیمار چشمهایش را تا جایی که امکان دارد باز کرده و انگشت سبابه را به طور عمودی بر روی گوشه خارجی پلک بالا و پایین قرار داده و سپس دو پلک را به سمت گوش کشیده و پلک می زند. هنگامی که بیمار پلک بزند لنز با حالت پرشی از چشم خارج خواهد شد که باید دست دیگر خود را زیر آن قرار دهد تا لنز روی آن بیفتد.

عوارض چشمی لنزهای تماسی نرم:

*ادم قرنیه: برای استفاده طولانی مدت از لنز، قرنیه دچار کمبود اکسیژن می شود و ادم می کند و یا کسانیکه اشک چشمشان کم است دچار این عارضه می شوند

*عفونت و قرمزی چشم: این عارضه در اثر عدم رعایت بهداشت لنز و نگهداری نامناسب از آن بروز می کند و البته استفاده طولانی مدت از لنز هم میتواند عامل دیگر آن باشد.

*خراش قرنیه: اگر لنز به طور صحیح گذاشته و برداشته نشود باعث خراش سطح قرنیه می شود.

مراقبت و نگهداری لنزهای تماسی:

تمام لنزهای تماسی ، جاذب ترشحات چشم، مواد چسبیده به انگشتان و مواد آرایشی می باشند لنزهای تماسی سخت و نرم جاذب رسوباتی از مایع اشک می باشند.

 لنزها ممکن است باعث انتقال باکتری ها، ویروس و قارچ ها به چشم شوند. برای جلوگیری از صدمات عوامل ذکر شده به لنزهای تماسی و چشم، لنزهای تماسی باید تمیز و بطور صحیح نگهداری شوند.

مایعات نگهداری و مراقبت لنزها معمولا جدا بوده، به سه دسته اصلی ،تمیز کننده ،ضد عفونی کننده و مرطوب کننده تقسیم میشوند. بعضی از مایعات هستند که حاوی هر سه گروه مواد ذکر شده می باشند.

 نکته قابل توجه در نگهداری لنزهای تماسی: در صورت عدم استفاده از لنز، باید آن را در محلول مخصوص در جا لنزی قرار داده تا از خشک شدن آن جلوگیری شده و لنز مرطوب و ضد عفونی شود.

 توصیه نهایی:

نکته قابل توجه و مسئله حائز اهمیت در افرادیکه از لنزهای تماسی استفاده می کنند این است که به محض قرمز شدن، درد و جمع شدن مایع لزج سفید رنگ در گوشه چشم باید لنز را ازچشم خارج کرده و در اسرع وقت به اورژانس چشم پزشکی مراجعه نمود.

 
 
 

مطالب مهم

اعضاشورای عالی مرکز
اعضای شورای عالی گروه چشم   دکتر مجتبی ابریشمی دکتر مجید ابریشمی دکتر محمدرضا انصاری آستانه دکتر علیرضا اسلامپور دکتر محمد اعتضاد رضوی (... ادامه مطلب...
اعضا شورای پژوهشی
دکتر ناصر شعیبی (فلوشیپ شبکیه، مسول کمیته پژوهشی گروه چشم) دکتر علی اکبر صابر مقدم(فلو شیپ استرابیسم و آکولاپلاستیک، عضو کمیته پژوهشی... ادامه مطلب...
هیات موسس
دکتر علی اکبر صابر مقدم دکتر اکبر درخشان دکتر محمد اعتضاد رضوی دکتر رامین دانشور دکتر علیرضا خویی دکتر محمد تقی شاکری ادامه مطلب...
IMAGE
استراتژيها
    چشم انداز، ماموریت و ارزشها     فرصتها،تهدیدها،قوتها و ضعفها     اهداف مرکز     استراتژیهای مرکز     ادامه مطلب...

اوقات شرعی